«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Zaman Kavramının Oluşmasının İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Zaman Kavramının Oluşmasının İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Zaman Kavramının Oluşmasının İnsanlar Üzerindeki Etkileri

İnsanlar tarih öncesinde zamanı yağan yağmur akan kar havanın soğuması ya da ısınmasını bilerek belirtebilmekteydi. Bunun sonucu olarak mevsimler, göç ve hasat zamanlarını tahmin edebilirlerdi. Zamanın ya da saatin ortaya çıkması bu gelişmeleri de pozitif etkilemektedir. Çünkü hasat zamanını bilmek bazı durumlarda yetmemektedir. Bunu bir zaman kavramında işlemek daha çok hasat elde edilmesine olanak sağlamakta buda verimliliği arttıran önemli özellikler arasında yer almaktadır. Yıllar ve günleri ayıran ilk devlet sümerler olmuştur. Antik yunan ve Roma Devleti tarafından iyice geliştirilerek zamana ayak uydurmuştur. Antik mısır rahipleri ve din adamlarına göre zaman kavramı enerjinin dönüşüm sürecini ifade etmektedir.

Ateş Saati

Mum saati ismiyle de anılan petrol ışığının ateşi ile çalışan bir cihaz olmaktadır. Harcanan yığın bölmeli bir kapta izlemesi ya da mumun gölgesinin arkada ki cetvel üzerinde boyuna göre zaman gösteren cihaz olmaktadır. Bu saat 520 senesinde çinli bir şair You Jiangu’nun eserinde geçmektedir. Yaygın olarak uzak doğu bölge ve ülkelerinde kullanılmaktaydı. Zaman kavramı pratik bir sonucu olmayan buluşlar arasındadır. Matematik ve fizik alanlarına inanılmaz büyük etkiler kazandırmıştır.

Su Saati

Suyun düzenli olarak kıssasının ölçüldüğü bir havzanın içine ya da dışarıya ulaşmasına yararlı olan saat türleri arasındadır. Güneş saatleri ile beraber en eski zaman ölçüm cihazları arasında yer almaktadır. M.Ö. 15 ve 16 yüzyıllarında kullanılıyorken antik Mısır ve Babil devletleri bu saati yaygın olarak kullandı. Hindistan ve Çin tarafından bulunduğu bazı bilim adamları tarafından dile getirilmiştir.

Kum Saati

İçinden aralıklı bir delik içerisinden kum geçen zaman kavramı olarak isimlendirilmesi gerekiyor. Bir cam fanusun içerisinde kum kütlesi belirli zaman aralığından bir delikten geçiyor. Arada geçen zamanı ölçen bir alet olmaktadır. Bu saatlerde akış hızı sabit olmazken toplam sürenin sabitliği tartışma konuları olmaktadır. Bu saatler dışında pudra halinde yumurta kabuğu ve cıva kullanılırdı.

Güneş Saati

Güneş esas alınarak doğuşu ve batışını gözeterek zamanı ölçen saatler olmaktadır. Dikey yerleştirilen bir çubuğun gölgesi saatlerin bulunduğu kadrana düşerek gölgenin denk geldiği taraf saati göstermektedir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *