«
  1. Ana sayfa
  2. Meslekler
  3. Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? Puanı Kaç?

Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? Puanı Kaç?

Mühendislik alanına ilgi duyan adaylar, tercih döneminde ve sonrasında Yazılım Mühendisliği bölümü nedir puanı kaç, gibi soruları merak ediyor. Bölümün taban puanları ve başarı sıralaması da adayların merak ettikleri sorular arasında yer alıyor.

Yazılım mühendisliği bölümü, bilgisayar programları tasarlama ve yazılım geliştirme eğitimi veren, veri geliştirme ve bilişim teknolojilerini kullanmayı bilen, hızlı teknolojik gelişmelere uyum sağlayacak mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan bölümdür.

Yazılım mühendisliği bölümü SAY-MF-4 puanı ile öğrenci alımı yapan sayısal bölümler arasında yer alıyor. Eğitim süresi 4 yıl olan bölüm genellikle Mühendislik Fakültesi veya Teknoloji Fakültesi bünyesinde yer alıyor. Bölümde okutulan dersler arasında ilk yıl; Atatürk İlke Ve İnkılapları, matematik, Türk dili, İngilizce, yazılım mühendisliğine giriş, web tasarımı, ve bilgisayar gibi dersler bulunuyor. İlerleyen yıllarda fizik, lineer cebir, diferansiyel denklemler, işletim sistemleri, veri tabanı, ayrık matematik, mikro işlemciler, ileri web uygulamaları, sayısal çözümleme, sistem programlama, yapay zekâ, yazılım sınama gibi alan dersleri veriliyor. Lisans eğitimini tamamlayanlar dilerlerse akademik kariyer yapabilir, yurt dışında eğitime devam edebilirler.

Yazılım Mühendisliği bölümü nedir puanı kaç, sorularının yanı sıra, bölümden mezun olunduktan sonra çalışma koşullarının nasıl olduğu merak ediliyor. Bölümden mezun olan öğrenciler yazılım mühendisi unvanı alıyor. Ve bu bölümden mezun olan adayların yurtiçi ve yurt dışı şirketlerde mühendislik ve danışma konumunda çalışabilirler. Yazılım projelerinde liderlik ve danışmanlık yapabilirler. Girişimci olan adaylar, kendilerine ait bilişim şirketi kurma imkânına sahip olabilir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *