«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Yapay Zeka Mühendisliği Hakkında Bilgi

Yapay Zeka Mühendisliği Hakkında Bilgi

Yapay zeka mühendisliği hakkında bilgi vermeden önce yapay zeka mühendisliğinin ne olduğunu bilmek gerekir.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka bilgisayar kodları kullanılarak geliştirilen insana benzer davranışların algoritmalar ile modellenerek programa dönüştürülen yazılımlara verilen isimdir. Klasik programların aksine öğretilerek çözüme ulaşan değil öğrenerek herhangi bir probleme cevap verirler. Yapay zeka görüntü, ses ve kelimeleri birer öğrenme yolu olarak kullanır. Klasik programlarda öğrenme yapısı yoktur. Klasik programlar bir defa öğretilir ve öğretilen şeyi sürekli tekrarlar.

Yapay zeka tasarlanmadan önce ortada çözülmesi gereken bir problem olmalıdır. Daha sonra bu problemin çözümü için bazı akıl yürütme algoritmaları hazırlanmalı ve sonuçta algoritmalar birbiriyle uyumlu çalışabilecek şekilde birleştirilmelidir. Aslında algoritmalar birer program demetidir. Algoritmayı çalıştıran işlemciler ise diğer işlemcilere göre daha güçlü olmalıdır. Çünkü ortada bir akıl yürütme vardır.

Yapay Zeka Mühendisliği Hakkında Bilgi

Yapay zeka mühendisliği özünde bilgisayarlara insan gibi düşünme özelliği kazandırmaya çalışır. Bunu ise herhangi bir probleme çözüm bulmak için yapar. Örneğin bir film platformuna eklenen bir yapay zeka ile bir insanın hangi tür filmlerden hoşlandığı saptanarak o kişinin karşısını sürekli hoşlandığı tarzda film çıkarılır.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *