1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. TYT Neden Önemli? TYT Baraj Puanı Kaçtır?

TYT Neden Önemli? TYT Baraj Puanı Kaçtır?

2018 yılında yürürlüğe giren TYT’nin eski ismi YGS idi. TYT’nin açılımı “Temel Yeterlilik Testi” dir. Bu sınav yeni dönem için üniversite sınavının 1. oturumudur. Bu sınavda öğrencileri Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri testleri beklemektedir. Toplamda 120 soru bulunan TYT’de sınav süresi 135 dakika olarak belirlenmiştir. TYT sınavından bir gün sonra YDT ve AYT sınavları yapılmaktadır. TYT’den barajı geçen öğrenciler bu 2 sınava girmeye hak kazanmaktadır.

TYT sınav sonucunuz ile ön lisans bölümlerine girebilirsiniz. Bu ilk oturum sınavı olan TYT’nin genel üniversite sınavı sonuçlarına %40 etkisi olmaktadır. Bu sebeple TYT’nin önemi oldukça fazladır.

TYT Baraj Puanı Kaçtır?

Temel yeterlilik testi sınavından 150 puan alan öğrenciler ön lisans bölümlerine yerleşebilirken 180 puan ve üzeri alan öğrenciler ise lisans bölümlerine girmeyi hak etmiş sayılıyor. Fakat puanınızın hesaplanması için Türkçe ve Matematik derslerinin bir tanesinden en az 0.5 net yapmanız gerekiyor.

Her dersten 5’er net yapan öğrenci TYT sınavının barajını rahatlıkla geçmektedir. Ayrıca diploma notunuz OBP;0,12 ile çarpılması sonucunda ortaya çıkan rakamı sınav puanınızın üstüne ekleyerek yerleşme puanınızı öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *