Tiroid Bezlerinin Hızlı Çalışması İçin Ne Yapılmal…

‘Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için ne yapmalı?’ sorusuna rastlıyoruz. , Tiroid hastalarına şifa olacak bilgiler ve tarifler paylaşıyoruz. İşte detaylar…

En yaygın görülen hastalıkların başında tiroid rahatsızlıkları yer alıyor. Bu rahatsızlık hakkında en çok merak edilen ‘Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için ne yapmalı?’ sorusunun detaylarını sizler için haberimizde toparladık.

TROİD BEZLERİ NEDEN YAVAŞ ÇALIŞIR?

Tiroid bezlerinin yavaş çalışması sonucunda vücudun hormon dengesi bozulur. Hastalık öncesi kilo problemi olmayan kişilerde, hızlıca kilo artışı görülebilir.

Tiroid hastaları üzerinde yapılan vaka incelemelerinde ortak sorunlara rastlanmıştır. Hemen aşağıda tiroid hastalığı belirtilerini listeliyoruz:

-Kilo vermede zorluk

-Hızlı kilo alma

-Uyku kalitesinin bozulması

-Yorgunluk

-Mutsuz ve sinirli ruh hali

-Çok çabuk terleme

-Depresyona eğilimin artması

TİROİD HASTALARI NASIL BESLENMELİDİR?

Selenyum zengini besinler tüketin: Yumurta, mantar, balık, sarımsak, soğan, tavuk eti, ay çekirdeği ve hindi eti selenyum açısından zengindir. Troid hastalarının kilo vermesine ve olumsuz etkilerin azalmasına yardımcı olur.

Dereotunu her gün yiyin: Dereotu, tiroid bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Kahvaltıda, öğle veya akşam yemeğinde her gün dereotu yemeniz öneriliyor. Düzenli kullanımda iyi sonuçlar elde ediliyor.

Sigara ve alkol içmeyi bırakın: Gerçek şu ki sigara ve alkol, tiroid hastalarını daha kötü hale getiriyor! Hormon dengesini bozuyor. Hem sağlıklı yaşam hem tiroid hastalığından kurtulmak için sigara ve alkol içmeyi bırakın. Gerekirse bu konuda sağlık kuruluşundan yardım alabilirsiniz.

tiroid tedavisi

TİROİD HASTALARI NE YEMELİDİR?

İyot, selenyum, vitamin açısından zengin besinler tiroid hastaları için uygundur. Hem kilo vermesine hem hastalık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Dengeli biçimde günlük beslenmenize eklemede fayda vardır.

-Kuru fasulye

-Kırmızı mercimek

-Kepekli pirinç

-Keten tohumu

-Kepekli makarna

-Yumurta

-Mantar

-Dereotu

-Sarımsak

-Soğan

-Izgara balık

-Hindistan cevizi yağı

-Izgara veya haşlama tavuk eti

-Ceviz

-Izgara veya haşlama hindi eti

TİROİD HASTALARI NE YEMEMELİ

Bazı yiyecekler tiroid hastaları için uygun olmayabilir. Aşağıda, tiroid hastalarının kaçınması gereken besinleri listeliyoruz:

-Beyaz şeker

-Beyaz un

-Brokoli

-Beyaz lahana

-Turp

-Kara lahana

-Şeftali

-Çikolata

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir