«
  1. Ana sayfa
  2. Meslekler
  3. Sosyoloji Bölümü Nedir? Ne iş Yapar? Dersleri Nelerdir?

Sosyoloji Bölümü Nedir? Ne iş Yapar? Dersleri Nelerdir?

Sosyoloji bölümüne ilgi duyan ve tercihlerinde yer vermek isteyen öğrenciler tarafından; sosyoloji bölümü nedir, bölümde verilen derslerin içerikleri nelerdir gibi soruların yanıtları merak ediliyor.

Sosyoloji bölümü, toplum bilimi olarak kısa bir şekilde açıklanabilir. Farklı kültürler, kültürler arası ilişkiler ve toplumla ilgili şeyleri inceleyen bu bilim dalı daha çok araştırmayı, okumayı ve incelemeyi sevenler için uygundur.

Sosyoloji bölümü eşit ağırlık puan türüyle öğrenci alımı yapan, eğitim süresi 4 yıl olan bir bölümdür. Ülkemizde çeşitli özel üniversiteler ve devler üniversitelerinde bulunan bu bölümün birçok okulda İngilizce eğitim veren bölümü de bulunuyor. Ayrıca bu bölüm Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde açık öğretim olarak okunabilir. Herhangi bir lisans bölümünden mezun olanlar Açık Öğretim Fakültesi’nde ikinci üniversite olarak bu bölümü tercih edebilir.

Bölümde okutulan derslere bakarak sosyoloji bölümü nedir, sorusuna içerik anlamında cevap verilebilir. Bu bölümde ilk yıl, seçmeli dersler ve sosyolojiye giriş dersleri, diğer yıllar, psikoloji, felsefe, ekonomi, hukuk, istatistik, bilgisayar, sosyometri, sosyoloji tarihi, sosyal değişimler gibi derslerin eğitimi veriliyor. Bölümden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora imkânları ile akademik kariyer yapmak ve öğretim görevlisi olmak mümkün.

Bölümden mezun olan adaylar “sosyolog” unvanı alırlar. Sosyologlar, çeşitli alanlarda uzmanlaşabilir. Devlet Planlama Teşkilatı, çeşitli bakanlıklar, TRT, KİT’ler, ve çeşitli resmi kurumlarda çalışma alanına sahip olan sosyologlar, formasyon alarak orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmenliği yapma imkanına da sahipler.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *