«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. SİNGAPUR ÜLKESİNİN EĞİTİM BAŞARISININ SIRLARI NELERDİR?

SİNGAPUR ÜLKESİNİN EĞİTİM BAŞARISININ SIRLARI NELERDİR?

Singapur ya da resmi adıyla Singapur Cumhuriyeti, Asya kıtasında bulunan minik bir ada ülkesidir. Toplam 5 Milyon nüfusa sahip bu ülke dünyanın sayılı şehir ülkelerinden biri konumundadır. Eğitimdeki başarısı dünya çapında üne kavuşmuş olan bu ülkenin sırrı nüfusun az olmasından mı? Yoksa bilinmeyen etkenler mi? Hep birlikte göz atalım…

Uluslararası ekonomi örgütü olan OECD’ye bağlı ülkelerde sınıf başına öğrenci ortalaması 24 iken, Singapur’da bu sayı 37 civarındadır. Küçüklüğümüzden beri bize öğretilen ve mantıklı gelen kalabalık sınıflarda başarının az olmasıdır. Ancak Singapur ülkesinin eğitim sistemi bu tabuyu yıkmış gibi gözüküyor.

Pisa sonuçlarına göre ‘’Okul dışında öğrenmek için ayrılan süre ile okul içerisinde ayrılan süreyi karşılaştırdığımız zaman, okul içerisindeki öğrenmenin daha faydalı olduğunu görebilmekteyiz. Başka bir deyişle okul içerisindeki öğrenme faaliyetleri, okul dışarısındaki ev, ödev, dershane, etüt gibi etkinliklere göre daha faydalıdır.’ ’Singapur’da öğrenciler ortalama 50 saat ders görüyorlar. Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri kapatıp okulların içerisinde açtıkları destek kurslarının faydasını buradan görebiliriz. Çünkü eğitimin en verimlisi, öğrencilerini tanıyan ve onların gelişimine katkı sağlayabilen öğretmenlerle gelişir.

Singapur’un başarısının altında yatan bir diğer unsur öğretmenlerin aldığı eğitimdir. Öğretmen olmak isteyen adayların lise sonunda yapılan sınavdan ilk %20lik dilime girmeleri gerekiyor. Ardından müdürlerden oluşan jüri üyeleri tarafından seçiliyorlar. Mesleki eğitimin yanı sıra karakterine de bakılıyor.

Singapur’da okul öncesi eğitim 3 ila 5 yaşlar arasında başlıyor. 3 yılda oluşuyor ve zorunluluğu bulunmuyor. Zorunlu olmamasına rağmen ülkenin okullaşma oranı %90’ın üzerinde bulunuyor. OECD ortalaması %45 iken ülkemizde bu ortalama sadece %5 civarlarında. Başarılı bir eğitim sistemi için ülkemiz insanlarının mutlaka okul öncesi eğitim için bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizin öğretmen adaylarının mezun olabilmesi için uygulamalı bir programda geçirilmesi gerekiyor. Alınan hizmet diğer OECD ülkelerine göre fazladır fakat verilen hizmetin kalitesi mutlaka arttırılmalıdır. Bu şekilde kaliteyi de arttırmış olacağız. Eğitim güncel sitesi olarak sizlere Singapur ülkesinin eğitimde olan başarısının sırlarını aktardım. Umarım bu konu hakkında detaylı bilgiye sitemiz aracılığıyla sahip olmuşsunuzdur. Sizlerde yorumlarınızı konu altına bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *