«
  1. Ana sayfa
  2. Dersler
  3. Psikoloji Bölümü Nedir? Dersleri Ve Taban Puanları

Psikoloji Bölümü Nedir? Dersleri Ve Taban Puanları

Psikolojinin ne olduğunu artık hemen herkes biliyor. Fakat psikoloji eğitimi almak isteyenlerin Psikoloji Bölümü nedir dersleri ve taban puanları ne kadar şeklinde soruların yanıtını merak etmeleri çok normal. Bölüm hangi puanla öğrenci alıyor, eğitim içeriği, alınacak dersler ve bölümün gerektirdiği yetkinlikler nelerdir cevaplamaya çalışacağız.

Psikoloji bölümü, akıl, beyin ve davranışları inceler. Temel çalışma konuları; dünyayı algılayış şekli, öğrenme biçimleri, duygular, zihinsel süreçlerdir. Bu bölüm EA TM-3 puan türüyle öğrenci kabul ediyor. Eğitim süresi 4 yıl olan bu bölüm, üniversitelere göre değişiklik göstermekle birlikte; İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, Fen-Edebiyat Fakülteleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakülteleri bünyesinde yer alıyor. Bölümden mezun olan adaylar, “psikolog” unvanı alırlar.

Mezun olduktan sonra dileyenler akademik kariyerlerine devam edebilir, yurtdışında eğitim almaya devam edebilirler. Dileyenler ise çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde, hastanelerde psikolog olarak çalışabilirler. Gerekli formasyonu alanlar okul psikoloğu olarak milli eğitim bakanlığı okullarında görev yapabilirler. Çeşitli şirketlerin insan kaynaklarında görev alabilir, farklı sektörlerde çalışma alanı bulabilirler.

Psikoloji Bölümü nedir dersleri ve taban puanları nasıldır diye merak edenler için, bu bölümde psikolojiye giriş, sosyoloji, psikolojik yöntemler, istatistik, sosyal psikoloji deneysel yöntemler, sosyal gelişim, algı, dikkat ve hareket, sinirbilimi, kişilik kavramı, bilişsel psikoloji gibi çeşitli derslerin eğitimi verildiğini belirtmekte fayda var.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *