Osmanlı’da Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

Günümüze kadar elle gebelik testi gibi gebelik tespiti ile ilgili pek çok farklı yöntem kullanılmıştır. Hatta bu yöntemlerden bazıları oldukça şaşırtıcı teknikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, Osmanlı’da gebelik nasıl anlaşılırdı? Osmanlı’da hamilelik nasıl anlaşılırdı? Eskiler hamileliği nasıl anlarmış?

Osmanlı’da gebelik nasıl anlaşılırdı: Bu sorunun cevabı ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Fakat Osmanlı döneminde henüz gebelik testleri bulunmamıştı. Bu sebeple gebelik testinin elle muayene şeklinde yapılıyor olması oldukça yüksek bir ihtimal. Fakat eski zamanlarda oldukça farklı gebelik testleri de yapılıyordu. Eskiler hamileliği nasıl anlarmış? diyenler için; gelin gebelik tespit etmek için kullanılan yöntemlere birlikte bakalım…

ELLE GEBELİK TESTİ / ELLE HAMİLELİK TESTİ

Elle gebelik testi oldukça eski dönemlere dayanan bir yöntem. Gebelik testleri keşfedilmeden önce ebeler ve doktorlar bir kadının hamile olup olmadığını anlamak için el ile muayene ediyorlarmış. Günümüzde hala bu yöntemi kullanmaya devam edenler var. Fakat bu yöntemin kesin doğru sonuç vermediğini belirtmek isteriz.

Elle gebelik testi yapılırken rahim kontrol ediliyor. Rahime dokunulduğunda ele gelen bir sertlik var ise bu kadının regl olacağını, dolayısıyla hamile olmadığını gösteriyor. Eğer ele herhangi bir sertlik gelmiyorsa ve boşluk hissediliyorsa bu kadının hamile olduğunu gösteriyor.

Elle hamilelik testi hamilelik hakkında yüzde yüz olmasa bile bu orana en yakın sonucu verirdi.

İDRAR TESTİ

Osmanlı’da gebelik nasıl anlaşılırdı: Osmanlı’da gebeliği tespit etmek için bu yöntem de kullanılmış olabilir. Gebe olduğundan şüphelenen kadın sabah uyanır uyanmaz aç karnına bir kavanoz içerisine idrarını yapar. 24 saat kavanoza hiç dokunmadan bekletilir. 24 saat sonunda idrarım üzerinde ince bir tabaka görünüyorsa kadının hamile olduğu anlamına gelir. Herhangi bir tabaka görünmüyorsa kadının hamile olmadığı anlamını taşır.

ŞEKER TESTİ

Osmanlı’da hamilelik nasıl anlaşılırdı: Şeker testini yapmak için bir kap içerisine idrar yapılır. Ardından 1 yemek kaşığı şeker konulur. Birkaç dakika sonra şeker eğer koyulduğu gibi duruyorsa kadının hamile olduğu anlamına gelir. Şeker idrar içerisinde çözünmüş ise gebelik anlamı taşımaz.

SABUN TESTİ

Sabun testi eski zamanlarda doktorlardan çok kadınlar tarafından evde kendi kendine hamile olup olmadığını anlamak için kullanılmış bir yöntemdir. Bir sabunun üzerine idrar yapılır. Sabunda kabarcıkların oluşması kadının hamile olduğu anlamına gelir. Kabarcıklar oluşmadıysa kadının gebe olmadığı anlaşılır.

KABARTMA TOZU TESTİ

Plastik bir kabın içerisine kabartma tozu koyulup üzerine idrar eklenir. Birkaç dakika bekledikten sonra 2 yemek kaşığı maden suyu eklenir ve reaksiyon vermesi beklenir. Eğer kabartma tozu köpürürse kadının hamile olduğu anlamı anlaşılır. Köpürmez ise kadın gebe değildir.

ÇAMAŞIR SUYU TESTİ

Plastik bir kabın içerisine konulan çamaşır suyunun üzerine idrar eklenir. Eğer karışım köpürürse kadının hamile olduğu anlaşılır.

Eskiden gebelik testi nasıl yapılırdı: İçeriğimizden de anlaşılabileceği gibi eskiden gebelik testleri oldukça ilkel yöntemler kullanılarak yapılıyordu ve doğruluğu da kesinlik taşımıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir