«
  1. Ana sayfa
  2. Lise
  3. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) Nedir?

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) Nedir?

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) Nedir?

Ortaokul öğrencileri liseye geçmek için 2017 – 2018 eğitim öğretim yılına kadar TEOG adlı sınava girmekteydi. Ancak TEOG bu eğitim öğretim yılında kaldırılarak yerine Liseye Geçiş Sistemi (LGS) gelmiştir.

Bu sistem iki gruba ayrılmaktadır; Sınavla öğrenci alan ve sınavsız öğrenci alan liseler. Sınavla liseye girmek isteyen öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan merkezi sınava katılması zorunlu kılınmıştır. Bu sınav her sene Haziran ayı içerisinde yapılmaktadır. Sınava giren öğrenciler aynı gün içerisinde iki oturuma girmektedir. Bu oturumlar sözel ve sayısal bölümlerdir. Her ikisini de farklı yerlerde giren öğrenci, sınavda yaptığı 3 yanlış 1 doğruyu götürecektir. Sınav sorularının konuları tüm ortaokul derslerini değil sadece 8. Sınıf derslerini kapsamaktadır.

Sözel sınav oturumunda bulunan dersler şunlardır; Türkçe, Din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi, Atatürkçülük ve Yabancı dil dersleri.

Sayısal sınav oturumunda bulunan dersler şunlardır; Matematik ve Fen bilimleri.

MEB 2017 – 2018 eğitim öğretim yılı ve sonrasında 40 soruluk sayısal test için vereceği sürenin 80 dakika olduğu belirtti.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *