«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. LGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

LGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Liselere geçiş sistemi, LGS sınav sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanmıştı. MEB’in yayımladığı takvime göre adayların tercihlerinin alınması için 1-12 Temmuz tarihleri belirlendi. Tercih döneminde sona gelinirken adaylar, LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak merak ediyor.

Kısaltılmış hali LGS olan Liselere geçiş sistemi, 8. Sınıf öğrencilerini kapsıyor. Bu öğrencilerin liselere geçişişini sağlayan bu sisteme göre, öğrencilerin diploma puanlarının % 30’u sınav puanlarının ise % 70‘i dikkate alınarak hesaplama yapılıyor. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından mezun durumdaki öğrencilerin diploma puanları da dikkate alınarak puanları belirlendi.

İçinde bulunulan tercih döneminde öğrenciler, MEB’in tercih robotu uygulamasından faydalanarak tercihlerini yapıyor. Tercih robotuna veliler, öğretmenler ve öğrenciler, e-Okul sistemi aracılığıyla ulaşabiliyor. Tercihler yapılırken, öğrenciler adreslerine yakın okullara öncelik vererek seçim yapıyorlar.

Tercihlerle ilgili işlemler 12 Temmuz 2019 tarihinde sona erecek. Tüm tercihlerin alınmasının ardından LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak diye merak edenler için takvim yayınlandı. MEB takvimine göre 22 Temmuz 2019 tarihinde yerleştirme sonuçları açıklanacak. Bu sonuçlarla birlikte boş kalan kontenjanlar da duyurularak nakil tercihleri alınmaya başlanacak.

1.Nakil tercihleri için adayların başvuruları; 29 Temmuz- 2 Ağustos tarihleri arasında alınarak sonuçları 5 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacak. Tekrar boş kalan kontenjanlar için 2. Nakil başvuruları alınacak. Bu nakil tercihlerinin de ardından hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için yerleştirme başvuruları alınacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra 9 Eylül 2019 tarihinde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı başlayacak.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *