«
  1. Ana sayfa
  2. Üniversite
  3. KPSS Nedir? KPSS Dersleri Nelerdir?

KPSS Nedir? KPSS Dersleri Nelerdir?

KPSS Nedir?

Açılımı “Kamu Personeli Seçme Sınavı” olan KPSS, ÖSYM tarafından yapılan bir sınav türüdür. KPSS, kamu kurum ve kuruluşlarında görev alacak personellerin seçilmesi amaçlanarak yapılan bir sınavdır. Bu sınav ile alım yapılan kadrolar 2’ye ayrılmaktadır, bunlar;

A Grubu Kadroları

Uzman, müfettiş – denetmen, kaymakamlık ve kontrolör yardımcılarını içinde kapsayan bu kadroda merkezi yerleştirme bulunmamaktadır. Bu sınavdan başarılı olarak geçen adaylar sonrasında ilgili kurum ve kuruluşların hazırladıkları sözlü – yazılı mülakatlara tabi tutulur. Bu sınav puanları 1 yıl geçerlidir.

B Grubu Kadroları

ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılan kadrolardır. Bu kadrolar; Memur, psikolog, veteriner, tekniker, mühendis ve hemşire gibi meslekleri kapsamaktadır. Bu sınavlar iki yılda bir yapılmaktadır. Bu sınava ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunları katılabilmektedir. Bu sınav puanları 2 yıl geçerlidir.

KPSS Dersleri Nelerdir?

Genel Yetenek: Tüm adayların girdiği sınav olan genel yetenekten 60 adet test sorusu bulunmaktadır. Bu testte 30 adet Türkçe ve 30 adet Matematik sorusu bulunmaktadır.

Genel Kültür: Toplamda 60 sorudan oluşmaktadır. İçerisinde ise Coğrafya, Tarih ve vatandaşlık alanlarından sorular bulunmaktadır. Bu iki sınav tüm adayların ortak olarak girdiği sınav dersleridir.

Bunun haricinde alanlara bağlı olarak yapılan sınavlarda alan dersleri bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *