«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Kişisel Özgüveni Arttırmanın Yolları

Kişisel Özgüveni Arttırmanın Yolları

İçinde bulunduğumuz olan dönemde her birey, güçlü kalmak ve motivasyonunu düşürmemek zorundadır. Bu sadece sosyal yaşantı ile sınırlı olmamakla beraber, iş hayatında da muhakkak bunu devam ettirmelidir. Çünkü insan, kendine olan güvenini kaybedip bir andan moral olarak düşerse, ne sosyal yaşantısında ne de iş hayatında başarılı olamaz.

Bu sebepten ötürü, iş hayatında kişisel özgüven oldukça önemli bir olaydır. Kişinin başarılı olması için kendine güvenmesi gerekir. Bu güveni de çevresindekilere de etkisini göstererek kendine güvenin ne kadar yüksek olduğunu göstermesi önemlidir. Kişinin kendine olan güveni sayesinde yapamayacağı şey yoktur. Bu birçok iş yaşamında gözlemlenmiş bir olgudur. Tabiki de ne olursa olsun, kendi güvenini daimi kılmak ve de sürekli olarak bunu arttırmanın yollarını aramalıdır. Bu yazımızda ise sizlere nasıl özgüveninizi arttırabileceğinizi, özgüveni arttırmak için ne tür yolların gerekli olduğunu aktaracağız.

Güçlü Yönlerinize Odaklanın

İnsanın kendini güçlü kılan taraflarını bilmiş olması ve bu güçlü yönlerinin üzerine oynaması oldukça mantıklıdır.
Bu sebeple, kendi güçlü taraflarınızı ortaya çıkararak bunların üzerine gitmeniz, kendinize olan güveninizi de başarı ile sonuçlandırmanızı sağlayabilir.

Güçlü taraflarınızı bulmak adına çeşitli bilimsel yöntemler bulunuyor. Bunlar arasından en çok bilineni ise genelde kurumlar tarafınden denenmekte olan swot adı verilen bir analiz. Bu SWOT analizi ile sizin güçlü ve zayıf taraflarınıza karar verilir ve karşınıza çıkan fırsatları ne yönde değerlendireceğinizi net olarak bilebilirsiniz.

İletişiminizi Daima Güçlü Tutun

Beraber çalışmakta olduğunuz iş arkadaşlarınız ile iletişiminizi daima iyi tutmaya özen gösterin. Bu iletişiminiz, sizin özgüveninizi arttırmanın haricinde, kendinizi çok daha iyi bir şekilde ifade etmenize de yarar sağlayacaktır.

Sıraya Koyduğunuz İşleri Tek Tek Çözün

Asla bir işinizi yarım bırakmayın ve eğer bugün tamamlamanız gereken bir iş varsa tamamlayın, ertesi güne bırakmayı düşünmeyin.

Belirli planlar dahilinde hareket etmeniz ve ona göre işlerinizi adım adım halletmeniz, kendinize sağlamış olduğunuz güveni en üst düzeye çıkaracaktır. Hem işleri nasıl başardığınızı görecekseniz, hem de bir plan doğrultusunda hareket ettiğinizde özgüven duygunuzun nasıl arttığını kendi gözleriniz ile görmüş olacaksınız

Konuşurken Esasında Karşınızdaki İle Göz Teması Kurun

İletişim konusunda en önemli olaylardan biri ise, karşınızdaki ile sürekli olarak göz teması kurabilmektir. Bu temasta kelimeler ile kurulacak temas haricinde karşınızda yer alan kişinin gözünün içine bakarak ya da dinlediğinize dair bir belirti gösterek te iletişimde olduğunuzu karşı tarafa ispatlayabilirsiniz.

İnsanları Zekânız İle Etkileyin

İş hayatında karşınızdaki insanları zekanız ile etkilemek oldukça önemlidir. Kişiler sizde zeka parıltısını gördüpü anda diyaloglarında daha dikkat edecekler ve bu da sizin özgüveninizi olumlu bir yönden etkileyecektir.
Mutlaka kendi zekanızı da ortaya koyarak bu doğrultuda eğilmeli, karşınızda yer alan kişileri bu yönde etkilemeye çalışmalısınız. Karşınızdaki insanlara zeki bir insan olduğunuzu gösterdiğinizde hem onların size, hemde sizin kendinize olan güveniniz artacaktır.

Dış Görünüşünüze de Özen Gösterin

İş hayatında iletişim tarzınız veya zekanız haricinde önemli olan kriterlerden biri ise kişinin dış görünüşüne vermiş olduğu önemdir. İnsanların dış görünüşünün değişmesi kendisine oldukça güven verdiği bilinmiş bir gerçektir.
Her gün mutlaka kendinize bakım yapmalı, ve iş yerinize gittiğinizde temiz ve bakımlı görünmelisiniz. Hem böylece insanların size bakış açısı değişerek size karşı iletişim tarzları değişir. Böylece siz de kendinize karşı bir özgüven kazanırsınız

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *