«
  1. Ana sayfa
  2. Meslekler
  3. Hukuk Bölümü Nedir? Dersleri Ve Taban Puanları

Hukuk Bölümü Nedir? Dersleri Ve Taban Puanları

Hukuk fakültesi, öğrencilerin üniversite tercihlerinde en fazla tercih ettikleri, popüler ve mezuniyet sonrası iş imkânı çok iyi olan bir fakültedir. Tercih yaparken bölüm hakkında detaylı bilgisi olmayan öğrenciler, hukuk bölümü nedir dersleri ve taban puanları nasıldır merak ediyor.

Hukuk Fakültesi, hukuk kurallarının tamamına hâkim, bireyler yetiştirmeyi amaç edinir. Bu fakülte EA TM-3 puan türüyle tercih edilebilir. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Bölümde, Türk dili, anayasa hukuku, medeni hukuk, yabancı dil, ceza hukuku, vergi hukuku, borçlar hukuku, iş hukuku, devletler hukuku idare hukuku, kamu maliyesi, iktisat, Atatürk ilke ve inkılapları, icra ve iflas hukuku, adli tıp, genel kamu hukuku gibi pek çok ders verilir.

Bölümden mezun olan öğrenciler zorunlu stajlarını tamamladıktan sonra Avukatlık yapmak için ruhsatlarını alırlar. Dileyenler avukat olarak kariyerine devam edebilir. Dileyenler hâkim veya savcı olmak için alan sınavlarına hazırlanabilirler. Akademik kariyer hedefleyenler ise bu yönde ilerleyebilirler.

Hukuk bölümü nedir, dersleri ve taban puanları nelerdir, iş imkânları nasıldır diye merak edenler için hukuk fakültesi mezunlarının çalışabilecekleri çeşitli alanlar olduğunu belirtmekte fayda var. Bu bölümden mezun olan adaylar, avukatlık yapabilir, hâkim veya savcı olabilir, hukuk danışmanlığı ve noterlik görevi yapabilirler. Gerekli sınavlara hazırlanarak kaymakam olabilir, yasama uzman yardımcısı akademisyen, raportör yardımcısı, yönetici ve icra müdürü olabilirler.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *