Hermannese Siderta Kitap Tanıtımı

Kitap okumak bir tutku işidir. Okuyacağınız kitap size değer katmalı, hayata bakış açınızı değiştirmeli, ufkunuzu genişletmelidir. Lise yıllarında beğenerek okuduğum ve etkisinde kaldığım bir kitabı bu yazı dizisinde sizlere tanıtacağım.

Kitabın adı Siderta, yazarı ise Hermannesse’dir. Kitabın konusu özgürlüğüne düşkün bir genç Siderta ile geleneklerine bağlı Govinda’nın yaşam hikayesidir. Siderta diyar diyar gezer. Bütün acıları yaşar. Hayatı sürekli sorgular ve yenilik peşinde koşar. Govinda ise gelenekçidir. Macerayı göze alamaz. Değişime ve yeniliğe hep direnir. Bu yüzden çevresinde gördüğü özgür ruhlu kişilere özenerek bakar.

Sidreta’nın babası bir Brahman’dır. Yani inançlarına bağlı bir din görevlisidir. Siderta babasının karşısına çıkar ve inandığı dinin hak din olmadığını, hak dini aramak için evden ayrılacağını söyler. Babası bu durum karşısında oğlum seni dövsem, aç bıraksam, hapsetsem, kötü davransam yine de gidecek misin der. Siderta bu yapacakların sana olan saygımı ve sevgimi bitirir ve bir daha dönmemek üzere gitmemi sağlar. Ne yaparsan yap ben yine de gideceğim der.

Bu durum karşısında babası oğlunu şu sözlerle özgür bırakır. Oğlum git hak dini bulmak için mücadele et. Bulursan eğer gel bana da anlat, beni de ikna et ben de o dine mensup olayım. Bulamazsan yine gel. Gel bana yaşadığın hayal kırıklıkları anlat. Anlat ki ben de şu an sahip olduğum ve inandığım dine daha sıkı sarılayım der.

Siderta diyar diyar dolaşır. Hak dini bulmak için. Bütün dinlerle tanışır. En son baba ocağına geri dönerek hak dinin buda olduğunu babasına söyler. Ruhların özgür olması gerektiği, insanların bakış açıları ile hayatına yön verenlerin bu huylarından vazgeçmesi gerektiğini öğütleyen güzel bir kitaptır. Kitap gençlik yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde okunmalıdır. Her dönem kitaba bakış açınız değişecek, kitaptan alacağınız dersler değişecektir. Beğenerek ve severek okuyacağınız uzun bir süre kitaplığınızda tutacağınız bir kitaptır. Hepinize şimdiden iyi keyifler diliyorum. Bir başka kitap tanıtım yazısında görüşmek üzere hoşça kalın.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir