«
  1. Ana sayfa
  2. Meslekler
  3. Hemşirelik Bölümü Nedir? Dersleri ve Taban Puanları Kaç

Hemşirelik Bölümü Nedir? Dersleri ve Taban Puanları Kaç

Hemşirelik, herkesin bildiği bir meslek olabilir, ancak üniversite tercihleri yapılırken hemşirelik bölümü nedir taban puanları nasıldır, ders içerikleri ve özel şartları varsa nelerdir, gibi sorular merak ediliyor.

Hemşirelik bölümü MF puan türünden öğrenci alır. Ülkemizde hem vakıf üniversitelerinde hem de devlet üniversitelerinde hemşirelik bölümü bulunuyor. Bu bölümün amacı insan sağlığı ile ilgili sağlık kuruluşlarında hemşirelik yapacak kişileri yetiştirmektir. Eğitim süresi 4 yıl olan bu bölüm, son yılında 2 dönem staj programı içerir. Bunun amacı hemşirelerin, teorik bilgilerine ek olarak pratik uygulamaları öğrenerek alanlarında daha faydalı ve donanımlı olmalarının sağlanmasıdır.

Hemşirelik bölümünde: psikoloji, fizyoloji, pataloji, klinik mikrobiyoloji, çocuk sağlığı, cerrahi hastalıklar, epidemiyoloji, kadın sağlığı, biyokimya gibi çeşitli dersler verilir.

Bu bölümü tercih edecek öğrenciler, bu mesleği yapmaya engel ruhsal ve fizyolojik bir durumlarının olmadığına dair heyet raporu almak zorundadır. Tercihler sırasında bunun göz önüne alınması gereklidir. Bölümden mezun olan öğrenciler “hemşire” unvanı alırlar.

Hemşirelik bölümü nedir, taban puanları nasıl ve hemşirelik bölümünden mezun olanların çalışma imkânları nelerdir diye merak edenler için, bu bölümden mezun olanların özel ya da resmi çeşitli sağlık kuruluşlarında hemşire olarak çalışabileceklerini belirtmekte fayda var. Ayrıca koruyucu sağlık hizmetleri ve rehabilitasyon hizmetleri veren kuruluşlarda da çalışma imkanları vardır. Resmi kurumlarda çalışmak için kamu personeli sınavına girmek gereklidir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *