«
  1. Ana sayfa
  2. Meslekler
  3. Gıda Mühendisliği Bölümü Dersleri Ve Taban Puanları

Gıda Mühendisliği Bölümü Dersleri Ve Taban Puanları

Üniversite tercihleri yaparken tercihini mühendislik fakültelerinin gıda mühendisliği bölümünden yana kullanan pek çok öğrenci olacaktır. Bu öğrenciler için gıda mühendisliği bölümü dersleri ve taban puanları hakkında hazırladığımız yazıda bölümle ilgili gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Gıda mühendisliği bölümü, ülkemizde bulunan vakıf üniversiteleri ve devlet üniversitelerinin mühendislik fakültelerinde bulunur. Gıda mühendisliği bölümü, MF puan türü ile öğrenci alır ve bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümden mezun olanlar Gıda Mühendisi unvanı alırlar.

Bölümde verilen eğitim adaylara; sağlığa uygun, besleyici ve tüketimi uygun gıdaları üretmek ve denetlemekle ilgili yetkinlik kazandırmak amacı taşır. Gıdaların üretiminden toplanmasına, işlenmesinden paketlenmesine kadar geniş bir alanı kapsar.

Bölümde sayısal dersler ve mühendislik alanında ve teknoloji alanında dersler verilir. Bu mühendislik bölümünde laboratuvarlar yoğun bir şekilde kullanılır.

Gıda mühendisliği bölümünde eğitimini tamamlayanlar lisansüstü eğitimi almayı tercih edebilir. Akademik kariyer hedefi olanlar yüksek lisans ve doktora ile kariyer alanında ilerleyebilirler.

Gıda mühendisliği bölümü dersleri ve taban puanları hakkında bilgi verirken iş imkânlarından da bahsetmek gereklidir. Bu bölümden mezun olan adayların hem özel sektörde hem de çeşitli devlet kurumlarında çalışma imkânı bulunuyor. Devlet kurumlarında çalışmak için adayların öncelikle kamu personeli seçme sınavı puanının bulunması gerekiyor

Bölüm mezunları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde, özel laboratuvarlarda, çeşitli gıda sanayi işletmelerinde de çalışabilirler.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *