«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. GEÇMİŞTEN BUGÜNE NOKTALAMA İŞARETLERİNİN TARİHİ

GEÇMİŞTEN BUGÜNE NOKTALAMA İŞARETLERİNİN TARİHİ

Yazıyı ilk olarak tarihte Sümerler icat etmiştir. Günümüz yazı sisteminden farklı olan bu sistemde semboller kullanılmaktaydı. Bu semboller çiviye benzetildiği için çivi yazısı olarak adlandırılmaktadır. M.Ö. 3500 civarlarında, yani 5500 yıl Mezopotamya çevresinde yaşayan Sümerler, önce çivi yazısını kullanılmaya başladılar. Alfabe ise bundan binlerce yıl sonra bulunmaktadır. Yazı icadı M.Ö. 3500’lü yıllarda gerçekleşirken, alfabe ise M.Ö. 1000’li yıllarda gerçekleşmiştir. Yani yaklaşık 2500 yıl kadar sonra.

Noktalama İşaretleri Nedir?

Yazının ortaya çıktığı ilk zamanlardan bu yana noktalama işaretlerine yer verilmiştir. Günümüzdekinden daha az ve farklı amaçlarla kullanılmıştır. Noktalama, harflerden daha farklı ve işaretlere dayalı, doğrudan aktarılmayı sağlayan imgelerdir. Yazılarda görülmektedir fakat ortaya çıkışın amacını ifade eder. Yazı, karşı tarafa duygu ve düşüncemizi aktarmaya yarar. Yazının tamamlanmasında veya içeriğinde bir takım işaretlere ihtiyacı vardır. Sinirleme, komik bulma, heyecanlanma gibi unsurlar cümlenin içerisindeki veya bitişindeki noktalama işaretleri ile belirlenir. Belirlenmediği takdir de bir karmaşıklık meydana gelir.

Türkçe Dilinde İlk Kullanılan Noktalama İşareti Hangisidir?

Türk Dili’nde geçmiş zamanlarda Orhon Türkçesi denen bir dönem bulunmaktaydı. O dönemde eğitim kitaplarındaki bilgilere göre ilk yazılı eser ortaya çıktı. Buna da Orhun Yazıtları adı verildi. Bu yazıtların içerisinde söz gruplarını ayırmak amacıyla iki nokta üst üste (:) kullanıldı. Türklerin ilk İslamiyet’e geçtiği dönem Karahanlılar dönemidir. O dönemde din değişiminin yaı sıra alfabe ve yazı türleri de değişmiştir. Arap harflerine geçen Türkler, Arap edebiyatına ait olan şiir ve yazı kültürlerini de ele almışlardır. Araştırmalara göre ilk ürün olan Divân’u Lügati’t Türk eserinde de noktalamaya benzer işaretlere yer verilmiştir. Bazı araştırmacılara göre ise bu imler, şiire güzellik katmak için kullanılmıştır. Eğitim güncel sitesi olarak sizlere noktalama işaretleri hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Umarım istediğiniz bilgiye ulaşmışsınızdır.

 

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *