«
  1. Ana sayfa
  2. Meslekler
  3. Gastronomi Bölümü Nedir? Gastronomi İş Olanakları Nelerdir?

Gastronomi Bölümü Nedir? Gastronomi İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite tercihleri yapılırken akıllara en çok takılan sorulardan birisi; gastronomi nedir? Asıl anlamını bilmeyen çok kişi olduğu için bu yazımızda gastronominin neyle ilgili olduğuna değineceğiz. Zira birçok insan gastronomiyi uzay bilimi ile karıştırabiliyor.

Gastronomi bölümü hakkında bilinen yanlışlardan biri de bu bölümün doğrudan aşçılık olduğunun sanılmasıdır. Aslında gastronomi, çok geniş kapsamlı bir sanat ve meslek dalıdır. Bu bölüm, yiyecek ve içecek kültürünü sanatsal hale getiren bir bölümdür. Ülkemizde eğitim süresi 4 yıl olan bu bölüm, güzel sanatlar fakültelerinde yer alır.

Gastronomi bölümünde pek çok ülkenin mutfak kültüründe bulunan yiyecek ve içeceklerin yapımı ve incelikleri, turizm bilgisi, mutfak planlaması, yiyecek üretimi, şarap bilgisi, yiyecek içecek pazarlaması, gıdaların muhafaza edilmesi, gıda teknolojisi, bilgisayar uygulamaları ve daha pek çok konuda eğitim veriliyor.

Bu bölümde eğitim alan öğrenciler çeşitli değişim programları ile yurt dışında eğitim alma imkânına sahipler. Taban puanlar ise, özel üniversitelerde 216,02729, başarı sırası ise 885199’dur. Devlet üniversitelerinde ise 305 puanlardan başlıyor.

Peki, gastronomi iş olanakları nelerdir? Bu bölüm mezunları restoranlarda, beş yıldızlı otellerde, yiyecek içecek işletmelerinde çalışabilir veya kendi işletmelerini kurabilirler. Ayrıca yemek ve aşçılık okullarında eğitim verebilir, medya da çalışabilirler. Ayrıca çeşitli sanatsal çalışmalar yürütebilir, yemek fotoğraflamasında danışman olabilirler.

Bu bölüm mezunları yüksek lisans yaparak akademik kariyer alanında da ilerleyebilirler.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *