«
 1. Ana sayfa
 2. Sağlık
 3. Gastrit Hastalığının Doğal Tedavi Yöntemleri

Gastrit Hastalığının Doğal Tedavi Yöntemleri

Can sıkıcı mide rahatsızlıklarından biri olan gastrit, mide iç yüzeyindeki zarın iltihaplanması durumudur. Midede üretilen mide asidi miktarının fazlalığı veya mideyi koruyan iç tabakanın zarar görmesi durumunda zarda iltihaplanma görülür. Gastrit tedavisi, gastrite sebep olan faktörlerden uzak durmakla başlar.

Gastrite neden olan şeyleri;

 • Sigara ve alkol kullanımı

 • Bakteriler

 • Mantar enfeksiyonları

 • Gıda zehirlenmesi

 • Stres

 • Çeşitli besin alerjileri

 • Yaşın ilerlemesi

 • Radyasyon terapisi

 • Uzun süreli ilaç kullanımı, şeklinde sıralayabiliriz.

Gastrit akut ve kronik olarak iki türe ayrılır. Akut gastrit aniden ortaya çıkarken kronik gastrit sık sık tekrarlayan ve uzun süreci kapsayan gastrit türüdür.

Gastritin Doğal Tedavisi

Gastrit problemi olanlar beslenme alışkanlıklarında bazı düzenlemelerle bu hastalığı tedavi edebilirler. Bu yöntemler başarılı olmadığında Gastrit tedavisi için ilgili hekime başvurarak uygulayacağı tedaviye uyum sağlamak gereklidir.

Gastrit probleminden kurtulmak için gastrit diyeti yapılması tavsiye edilir. Gastrit diyeti, mide zarını tahriş edecek şeylerden uzak durmakla olur. Alkol ve sigara kullanımının bırakılması, işlenmiş, paketli gıdaların tüketilmemesi, asitli yiyeceklerden uzak durulması, kızartma ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmemesi, alınacak ilk önlemler olarak sıralanabilir.

Beslenmeye dikkat edilmesinin yanı sıra çeşitli doğal yöntemlerden de destek alınarak gastrit problemi çözülebilir.

Zencefil Şifası:

Gastrit tedavisi için faydalanılacak doğal yöntemlerin başında zencefil geliyor. 1 çay kaşığı doğranmış taze zencefili, bir fincan suyla 15 dakika kaynatın. İçerisine bal ekleyerek bu karışımı yudumlayın. Günde iki üç kez tekrarlanabilir. Ancak zencefili, yüksek tansiyon problemi olanların kullanması önerilmez.

Tuz

Enfeksiyonla mücadele özelliği olan tuz, gastrite iyi gelir. 1 litre su içerisine 1,5 çay kaşığı tuz atıp karıştırın. Karışıma 2 yemek kaşığı şeker ekleyin. Kısa aralıklarla bu karışımdan için.

Elma Sirkesi

Gastrite iyi gelen şeyler arasında elma sirkesini atlamak olmaz. Doğal elma sirkesi, en iyi gastrit ilaçlarından biridir. 1 bardak su içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek yemeklerden önce bu suyu için. Elma sirkesi, gaz oluşumunu önler, toksinleri atmaya yardımcı olur.

Karbonat

Mide ekşimesi ve gastrit problemlerine karşı 1 litre suya ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı karbonat ve 3 yemek kaşığı şeker ile bir karışım hazırlayın. Bu karışımı günde 2-3 defa tüketin.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Gebelik Hesaplama

  Gastrit problemi olanlar beslenme alışkanlıklarına biraz dikkat ederek bu hastalığın nüksetmesine engel olabilirler.