«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Fiziksel Yeterlilik Sınavı Nedir? Minimum Geçme Şartları Nelerdir?

Fiziksel Yeterlilik Sınavı Nedir? Minimum Geçme Şartları Nelerdir?

Ülkemizde, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için askeri personel temini, sınavlar ve bir takım yeterlilik testleri neticesinde yapılır. Uzman Erbaş alımı yapılırken, başvuru koşullarını karşılayan adaylar, öncelikle yazılı sınava tabi tutulur. Yazılı sınavdan yeterli puanı alan adaylar, sıradaki seçme aşamalarına hak kazanır. Yazılı sınav aşamasından sonra adaylar, fiziki yeterlilik sınavı aşamasına geçerler.

Fiziki Yeterlilik Sınavı Nasıl Geçilir?

Uzman erbaş adayları, ön sağlık incelemesi ve yazılı sınav aşamalarından sonra görevin gerektirdiği fiziki niteliklere sahip olup olmadığının kontrolü için fiziki yeterlilik sınavına tabii tutulur. Bu sınav, uzman çavuşluk spor testi olarak da bilinir. Uygulanacak testin alt sınırları daha önceden belirlenmiş ve başvuru kılavuzunda adaylara duyurulmuştur. Adaylar bu sınava giderken yanlarında; eşofman, spor ayakkabı ve şort bulundurmalıdır. Ayrıca adaylardan “spor yapmasında sakınca yoktur” şeklinde doktor raporu almaları istenir. Sınav günü için sağlık durumu uygun olmayanlar alacakları rapor ile sınavı erteleyerek daha sonraki bir tarihte fiziki yeterlilik testine girebilirler.

Adaylara önceden duyurulan yer ve saatte fiziki yeterlilik sınavı yapılır. Test içerisinde;

  • 400 metre koşu

  • Durarak uzun atlama

  • 2 dakika mekik

  • Barfikste kol çekme hareketleri yaptırılır. Bu hareketlerden ilki 25 puan, diğerleri sırayla 5,5 ve 10 puandır. Puanlama yapılırken hareketlerin yapıldığı süre veya sayı dikkate alınır. Koşu için 79 sn. altında kalanlar elenir. Uzun atlama da 174cm ve daha az atlayanlar, 26 ve daha az mekik çekenler,2 ve daha az barfiks çekenler elenir. Taban olarak belirlenen değerlerin üzerinde sonuç alanlar ise başvuru kılavuzunda verilen tabloya göre değerlendirilerek puanları verilir. Fiziki yeterlilik sınavı başarılı olsun isteyen adaylar bu hareketleri önceden çalışarak sınava hazırlık yapabilir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *