«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Fiziksel Yeterlilik Sınavı FYS’ye Nasıl Hazırlanılır?

Fiziksel Yeterlilik Sınavı FYS’ye Nasıl Hazırlanılır?

Ülkemizde askerliği meslek olarak yapmak isteyenlerin çok fazla talep ettiği uzman çavuş alımları, her yıl belirlenen kadrolara göre ilana çıkılarak yapılıyor. Alım dönemlerinde adayların, başvuru kılavuzunda belirtilen bazı nitelikleri karşılaması bekleniyor. Yaş, eğitim gibi şartların yanı sıra adayların, uzman çavuş boy kilo oranlarına da uygun olmaları gerekiyor. Bahsedilen niteliklere sahip olan adaylar, başvurularının kabulünün ardından ön sağlık incelemesi ve yazılı sınava tabii tutuluyor. Bu aşamaları geçen adayların tümünü; fiziksel yeterlilik sınavına nasıl hazırlanılır, sorusu meşgul ediyor. Uzman çavuş alımı için ön sağlık incelemesi ve yazılı sınav aşamalarından sonra yapılan fiziki yeterlilik sınavında, adaylar bir takım spor hareketleri ile test ediliyor. Bu testin amacı, askerlik mesleğini yapmaya hevesli adayların, mesleğin gerektirdiği niteliklere sahip olup olmadığının incelenmesidir.

Fiziksel Yeterlilik Sınavı Nedir?

Sözleşmeli uzman çavuş ve uzman onbaşı adayları için fiziki yeterlilik sınavı, 4 hareketten oluşur. Adaylar, öncelikle yazılı sınav aşamasından geçer. Ardından FYS’ye tabii tutulurlar. Bu sınavın yeri ve saati önceden belirlenip adaylara duyurulur. Adaylardan, sınava eşofman, spor ayakkabısı ve şort ile gelmeleri istenir.

Sınav, süre tutularak yapılan; 400 metre koşu, durarak uzun atlama, mekik ve barfiksle kol çekme hareketlerinden oluşur. Her hareket, belirlenen taban süresi veya hareket adedinin üzerinde yapılmasına göre puanlanır. Fiziki yeterlilik sınavı; koşu;15, atlama;5, mekik;5 ve barfiks;10 puan olmak üzere 35 puan üzerinden değerlendirilir.

Fiziksel Yeterlilik Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Uygulamadan oluşan bu sınava hazırlanırken, adaylar dengeli ve düzenli bir beslenme programı uygulamalıdır. Her gün düzenli olarak egzersiz hareketleri yapıp vücutlarını alıştırmalıdır. FYS, süre tutularak yapılan bir sınav olduğu içi adayların, sınavdaki hareketleri süre tutarak yapmaları ve her defasında kendi performanslarını aşmaya çalışmaları gereklidir.

Sınavda yer alan 400 m koşu aşamasını 79 saniye üzerinde bitirmek, elenme sebebidir. Adaylar, hazırlanırken bu hareketi mutlaka 79 saniyenin altında tamamlayacak duruma gelmelidir. Sınavda yer alan hareketleri, süre tutarak günlük olarak yapan bir aday, giderek daha kısa sürede daha fazla hareket yapacak duruma gelecektir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *