En Zor Bulunan Kan Grubu Hangisidir?

Kan grubumuz, ailemizden gelen bir nevi mirastır. Temel olarak dört tane kan grubu vardır. Peki en zor bulunan kan grubu hangisidir?

En yaygın ve en zor bulunan kan grupları vardır. Ülkemizde en çok rastlanan kan grubu ‘A Rh Pozitif’ peki en az rastlanan kan grubu hangisidir? İşte haberin detayları…

EN ZOR BULUNAN KAN GRUBU HANGİSİDİR?

Ülkemizde en çok rastlanan kan grubu ‘A Rh Pozitif’, en az rastlanan grup ise ‘AB Rh Negatif’ kan grubudur.

DÜNYADA EN ZOR BULUNAN KAN GRUBU 

Dünyada milyonlarca kan tipi bulunuyor. Dünya üzerinde en nadir olan kan grubuysa 45 kişide var. Kan gruplarının detaylarını ele aldığımızda bu konunun sandığınızdan çok daha karmaşık olduğunu anlayacaksınız.  Vücudumuz, oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleriyle dolu. Antijenler, bu hücrelerin üzerini bir pasta süsü gibi kaplıyor. Kırmızı kan hücrelerinizdeki antikorların görüntüsü, vücudunuzun onları tanımasını ve antikorların onlara saldırmamasını sağlıyor. Beyaz kan hücreleriniz bu antijenlere tutunarak, enfeksiyona karşı bir kalkan görevi üstleniyor. 

A ve B olmak üzere iki temel antijen bulunuyor. Sizdekiler, ebeveynlerinizden aldığınız gen çeşitleriyle belirleniyor. A ve B’ler baskınken, karşılığı olan bir antijeni bulunmayan 0 ise çekinik. Ardından, farklı bir grupta ise Rhesus D antijeni bulunuyor ve potizif/negatif özelliklerini sağlıyor. Buna Rh etmeni demişler. Pozitif kanda Rh etmeni bulunurken (D antijenini içeriyor),negatifte ise bu yok. Uluslararası Kan Nakli Derneği‘nin tanıdığı 35 kan grubu bulunuyor. Fakat kolaylık olması açısından, çoğu kişinin sadece en önemli iki tanesini bilmesi gerekiyor 

Eğer bu 35 kan grubu sizi afallatmadıysa, şimdi işler daha da zorlaşacak. Yüzlerce farklı antijen bulunuyor ve bunlar, 33 tane onaylanmış antijen sistemine denk geliyor. Bunlardan fazla bahsedilmiyor çünkü insanların yüzde 99.9’undan fazlası Vel antijenini taşıyor. Kan grubunuzun sonuna Vel eklemek, muhtemelen gereksiz olurdu. Bu yüzden buna gerek yok.

342 kan grubu antijeninden 160 kadarı çok yaygındır. Eğer yüzde insanların yüzde 99’unun sahip olduğu bir antijen sizde yoksa, kanınız nadir olarak düşünülüyor. Var olan en nadir kan tipi ise Rhnull kanı. Bu tipin Rh sisteminde (ki bu en geniş kan grubu sistemi) hiç antijen bulunmuyor. Bu kan tipi o kadar nadir ki, Dünya’da sadece 43 insanda olduğu bildirilmiş ve yalnızca dokuz aktif bağışçısı var. Bu yüzden bazıları bunun altın kan olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir