Emily in Paris Dizi Konusu

Osmanlı’da kadın isimleri merak edilen konulardan biridir. Osmanlı’da her sultanın farklı farklı isimleri olmuştur. İsimler karakterlere ve kişiliklerine uygun olarak verilmektedir. İşte tarihte bilinen Osmanlı kadın isimleri ve Osmanlı kadın sultanları isimleri.

Osmanlı kadın isimleri konusuna girmeden önce tarihsel birkaç bilgi vererek başlayalım. Rabia Bala Hatun, Şeyh Edebali’nin kızı ve Şehzade Alaaddin’in annesi olarak bilinmektedir. Rabia adının birçok anlamı vardır. Dördüncü anlamıyla beraber Tanzimat döneminden sonraki yıllarda görülen bir rütbenin adı olarak dikkat çeker. Aynı zamanda kadın mutasavvıflara söylenilen isimdir. 

OSMANLI KADIN İSİMLERİ

Osmanlı kadın sultanları isimleri arasında en bilinenlerden biri olan Nilüfer Hatun, I. Murat ve şehzade Kasım’ın annesi olarak dikkat çeker. İsmin anlamı ise yaprakları geniş ve birçok renkten oluşan bir su bitkisi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Bursa iline bağlı ilçelerden birine verilen isimdir. Asporça Hatun ise şehzade İbrahim ve Fatma Hatun’un annelerine verilen isimdir. Manası ise Aspurçem olarak bilinen küçük çiçeğim kelimesine karşılık gelir. Gülçiçek Hatun ise Yıldırım Bayezid’in annesinin adıdır. Anlamı ise gül ve çiçek gibi güzel kokan anlamındadır. Osmanlı’da padişah eşlerinin ve sultanlarının adları son derece manidardır. İsimler büyük bir özenle koyulmuştur. İsimlerin kişinin karakterine ve kişiliğine olan uyumu önemlidir.

OSMANLI KADIN SULTANLARI İSİMLERİ

Eski Osmanlıda Kadın İsimleri: Melek Hatun, gözle görülmeyen ve aracılık yaptığına inanılan varlığa verilen isimdir. Aynı zamanda temiz ve düzgün insanlar için melek ifadesi kullanılmaktadır. Afife Kadın ise padişahların gözde eşlerinden birinin ismidir. Afife kelimesinin anlamı temiz ve namuslu manalarına gelmektedir.

Ayşe ismi ise rahatlığın, bereket ve bolluğun simgelemektedir. Mahidevran ise ay yüzlü ve devir anlamlarına gelmektedir. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşlerinden biridir. Hatice ise güvenilir, emin ve saygın anlamlarına gelmektedir. Hürrem ise taze ve güler yüzlü anlamlarına gelir. Neşeli, şen, şakrak ve gönül açan manalarına gelmektedir. Kanuni Sultan Süleyman’ın en tanınan eşlerinden biridir.

EN GÜZEL OSMANLI KADIN İSİMLERİ

Eski Osmanlıda Kadın İsimleri: Osmanlı Devleti’nde padişahların birçok eşi ve gözdesi olmuştur. Her sultanın farklı farklı isimleri olmuştur. İsimler karakterlere ve kişiliklerine uygun olarak verilmektedir. Örneğin muhteşem sıfatıyla tanınan Kanuni Sultan Süleyman’ın gözde eşlerinden biri olan Hürrem Sultan öncesinde başka bir millete mensuptu. Padişahın eşi ve çocukları olduktan sonra padişah tarafından Hürrem adı verildi.

Kadın isimler ya kendiliğinden ya da padişah tarafından koyulmaktadır. Kanuni gözdesi neşeli ve şen olduğu için Hürrem adını vermiştir. Bireyin kişiliği karakteri ve davranışları isim koyma faaliyetinde etkilidir.

Osmanlı’ da diğer kadın isimleri içinde Hafsa Sultan, Zeynep, Hanife, Gülşen ve Nazife gibi adlar da bulunmaktadır. Her padişahın eşleri ve cariye olarak gözdeleri bulunmaktadır. Kadınlara farklı farklı isimler verilmiştir. Aynı zamanda Binnaz, Sırrı, Meyyase gibi çok duyulmayan isimler de kadın isimleri arasında verilmiştir. Osmanlı’da kadınların kurmuş olduğu otorite ve yönetim verilen isimlerle birleşerek güçlü bir devletin simgesi haline gelmiştir. Devlet içerisinde bulunan Mahidevran ve Hürrem Sultan en çok bilinen kadın isimleri arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir