«
  1. Ana sayfa
  2. Meslekler
  3. Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir? Taban Puanları Kaç?

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir? Taban Puanları Kaç?

Tercih yapmak isteyen öğrencilerin aklındaki; Coğrafya Öğretmenliği Bölümü nedir, hangi puan türünden tercih yapılır gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Coğrafya öğretmenliği, herkesin bildiği üzere bir öğretmenlik dalıdır. Bu bölümde verilen eğitim ile çeşitli okullarda eğitim verecek coğrafya öğretmenlerinin yetiştirilmesi amaçlanır.

Eğitim süresi 4 yıl olan Coğrafya Öğretmenliği Bölümü, sözel puan türünden öğrenci alımı yapıyor. Coğrafya Öğretmenliği Bölümü, üniversitelerin eğitim fakülteleri içerisinde yer alıyor. Ülkemizde hem devlet üniversitelerinde hem de vakıf üniversitelerinde coğrafya öğretmeni yetiştirmek üzere Coğrafya Öğretmenliği Bölümü bulunuyor. Taban puanları ve başarı sıralamaları ise devlet okulları ile özel okullarda farklılık gösteriyor.

Bu bölümde öğrencilere, beşeri ve fiziki coğrafya, ulaşım, tarım ve bitki coğrafyası, jeomorfoloji, klimatoloji, genel ekonomik coğrafya, gibi alanla ilgili dersler veriliyor. Bunun yanı sıra bir öğretmenlik bölümü olması sebebiyle; eğitim psikolojisi, öğretim metotları, rehberlik, ölçme ve değerlendirme gibi öğretmenlik alan dersleri veriliyor.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü nedir sorusunu yanıtlarken, mezun olduktan sonraki iş olanaklarına değinmek de gereklidir. “coğrafya öğretmeni” unvanı alan bölüm mezuları, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullarda coğrafya öğretmeni olarak görev yapabilir, özel eğitim kurumlarında, kurs merkezlerinde çalışabilirler. Devlet okullarında görev yapmak için öncelikle KPSS’ye girilmeli ve yeterli puan ile tercih yapılmalıdır. Akademik kariyer hedefi olanlar ise bu alanda yüksek lisans ve doktora yapabilirler.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *