Çıban Tedavisinde Kara Merhem Kullanımı

Kara merhem nedir? Kara merhem ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Kara merhemin faydaları nelerdir? Kara merhem hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Kara merhem nedir? Nasıl kullanılır?  Kara merhem ne işe yarar?  Kara merhemin faydaları nelerdir? Kara merhem hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Çıban tedavisinde kara merhem kullanımı nasıl olur? Egzama, çıban ve apseler başta olmak üzere birçok iltihaplı cilt probleminin tedavisi için reçete edilen kara merhem; tıp dilinde İhtiyol merhem; Antiseptik etkiye sahip bir ilaçtır.

Adını siyah renginden alan siyah merhem; Halk arasında daha çok bu isimle anılmaktadır. Güçlü bir antibakteriyel merhem olarak cilde anında nüfuz ederek iltihabı kurutur ve iltihabın daha geniş alanlara yayılmasını önler.

Sivilceler için yoğun olarak kullanılan kara merhem, bilinen en eski ve en faydalı yara merhemleri arasında olup, mikrop kırıcı ve sivilceleri kurutucu etkisi ile yaygın bir kullanıma sahiptir. Şimdi kara merhemin özellikleri ve faydaları hakkında sizlere bilgiler verelim.

KARA MERHEM NEDİR?

Halk arasında KARA MERHEM olarak bilinen İhtiyol Pomad‘ın içeriğinde genelikle %80 Vazelin, İhtiyol, Lanolin bulunmaktadır.

İhtiyol, ham petrol özelliğindeki karışımın sülfürik ait ile muamele edilerek suda çözünür hale getirilmiş şeklidir. Ekzama, apse ve akne tipi erupsiyonlar (deri döküntüsü) gibi enflamatuar (iltihaplı deri sorunları) deri hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.

Kara merhem deriden tamamen emilir, yüksek oranda kükürt içermektedir. Kullanım sırasında idrarda kükürt oranının arttığına dair bazı sonuçlar mevcuttur.

KARA MERHEMİN FAYDALARI NELERDİR?

Kronik iltihaplanmaların, çıban ve sivilcelerin olgunlaşıp, içlerinin temizlenmesini sağlar. Antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel, antimikotik, antipüritik, antiseboreik ve antiekzamatöz özellikleri de bulunmaktadır.

KARA MERHEM NASIL KULLANILIR?

Rahatsızlığın bulunduğu bölge yıkanıp kurutulduktan sonra günde iki defa sorunlu bölgeye sürülüp gazlı bezle kapatılır. Hava almasına engel olmamak için sıkı bandaj kullanılmamalıdır. İltihap akmaya başladıktan sonra bir kaç gün daha günde bir kez sürülmeye devam edilmelidir. İltihaplı bölge sıkılarak veya bastırılarak iltihap çıkartılmaya çalışılmamalıdır.

Bu yazı kara merhemin yan etkileri, kara merhemin zararları, kara merhemin fiyatı, kara merhemin faydaları, kara merhem nedir, kara merhem nerede satılır, kara merhem nasıl kullanılır, kara merhem basura iyi gelirmi, kara merhem kullananlar  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

NELERE İYİ GELİR?

Sivilce Tedavisinde Kullanılır

Özellikle içi enfeksiyon dolu, irinli sivilcelerin tırnakla sivilce sıkma işlemi yerine tıbbi yoldan iltihaplarını akıtarak baloncukların sönmesine ve iyileşme sürecine geçişine yardımcı olur. Kara merhem sivilce tedavisinde önemli yer tutan bir üründür.

Çıban

Özellikle kişilerin kasıklarında çıkmaya meyilli çıbanların tedavisinde etkili olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kıl dönmeleri gibi durumlarda kılın içe doğru döndüğü gözeneği genişletici etkisiyle sıklıkla kullanılan ihtiyol merhemi kullanmanızda fayda vardır.

– Deri döküntüsü

– Egzama

– Tırnak Batması

– Basur(Hemoroid ) Tedavisine Yardımcıdır

– Tüy Dökücü Özelliği Bulunur. Kara merhem tüy dökücü ürün olarak doğrudan kullanılmasa da daha çok yan etkisidir diyebiliriz.

Dolama Tedavisi

Kişilerin parmak uçlarında oluşan enfeksiyonal bir rahatsızlık olan ve halk arasında dolama adıyla bilinen hastalığın tedavisinde de kara merhem sıklıkla kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir