Birdenbire Nasıl Yazılır?

Dilimizde bazı kelimelerin yazılışlarını karıştırabiliyoruz. Bu kelimelerden biri de “birdenbire.” Peki birdenbire kelimesinin doğru yazılışı hangisidir?

Türk Dil Kurumu (TDK) güncel yazım kılavuzu ile internet ortamında hizmet vermeye devam etmektedir. Birçok kelimenin nasıl yazıldığı bu güncel sözlük uygulaması ile online olarak sorgulanabilmektedir. Bu sayfada en çok aranan sözcük tipleri ise bitişik ya da ayrı yazılması gereken kelimelerdir.

BİRDENBİRE NASIL YAZILIR?

Günlük hayat içerisinde konuşurken ya da mesajlaşırken sıkça kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını hepimiz karıştırabiliyoruz. Türk Dil Kurumu’na göre yazımı en çok karıştırılan kelimelerden birisi de “birdenbire.” sözcüğüdür.

Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelmesi ile oluşan yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılanlar arasında yer alır. Türkçeyi doğru bir şekilde kullanmak isteyenlerin sık sık yazılışını merak ettikleri sözcüklerden birisi de ‘birdenbire’ kelimesidir.

Bazı örneklerde görülen “birden bire” yazımı imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı “birdenbire“dir.

“Birdenbire” kelimesinin Türkçe karşılığı ise “ansızın“dır.

CÜMLE İÇİNDE KULLANIMI

Doğru kullanımı:

Birdenbire iç içe geçmiş bardakları devirdi ve ortamdan uzaklaştı.

Boşu boşuna espri yaparken güldürmedi ve sinirlenerek birdenbire sustu.

Hatalı kullanımı:

Bir an için birden bire ona sarıldı ve bir şarkı söyledi.

Anbean onların yanındayken birden bire telefonuna gelen mesaj ile korktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir