«
  1. Ana sayfa
  2. Meslekler
  3. Bankacılık ve Finans Bölümü Nedir?

Bankacılık ve Finans Bölümü Nedir?

Üniversite tercihleri yapan öğrenciler, tercih listesinde gördükleri bankacılık ve finans bölümü nedir bu bölümün eğitim süresi ne kadardır ve bankacılık ve finans bölümü taban puanları nelerdir sorularının yanıtını merak ediyorlar.

Bankacılık ve Finans Bölümü’nün eğitim süresi 4 ve 2 yıl olan iki türü vardır. Bu alanda tercih yapanların eğitim süresi ayrımına dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Bankacılık ve Finans Bölümü eşit ağırlık puan türüyle öğrenci alımı yapıyor. Ülkemizde hem vakıf hem de devlet üniversitelerinde bu bölüm bulunuyor. Bu bölümde verilen eğitimin amacı, banka ve finans kurumlarında çalışmak üzere eleman yetiştirmektir.

Bankacılık ve Finans Bölümü dersleri arasında hukuk, işletme, iktisat, para banka, dünya ekonomisi, iletişim, finanslar kurumlar ve piyasalar, profesyonel satış, uluslararası pazarlama, portföy analizi, insan kaynakları, örgütsel analiz ve seçmeli dersler gibi dersler yer alıyor. Hemen hemen iktisadi ve idari bilimler fakültelerindeki diğer bölüm dersleriyle aynı olan dersler, bankacılık alan dersleri ile bu bölümlerden ayrılıyor.

Bankacılık ve Finans Bölümünden mezun olan öğrenciler, çeşitli bankalarda ve finans kurumlarında çalışabilirler. Bu bölümlere kimi zaman sınavla kimi zaman sadece başvuru yoluyla alım yapılıyor.

Bankacılık ve Finans Bölümü nedir sorusunu yanıtladıktan sonra bu bölüme tercihleri arasında yer verecek olanlara tavsiye olarak bu bölümün; matematik ve ekonomi alanında ilgi gerektiren, sabır ve dikkat ve titizlik gerektiren, yeniliklere açık olmayı gerektiren bir bölüm olduğunu belirtmekte fayda var.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *