«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. 2019 Ales Başvuruları Nasıl Yapılacak?

2019 Ales Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Lisans eğitiminin ardından akademik eğitimine devam etmek isteyenler, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na girerek başarılı olmalarının ardından lisansüstü eğitim yapabiliyorlar. 22 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olan sınavla ilgilenen binlerce kişinin aklında Ales başvuruları nasıl yapılacak sorusu var.

2019 yılı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı tarihi ÖSYM aday işlemleri sisteminde belirtildiğine göre 9 Temmuz 2019 olarak belirlenmiş durumda. Sınava başvuru yapmak isteyenlerin izleyecekleri bazı adımlar var. Bunlar:

  • ÖSYM aday işlemleri sistemine girerek şifre ve TC kimlik no ile aday girişi yapmak
  • ‘Başvuru sürecindekiler’ ekranından:2019 ALES/2 sınavına tıklayarak gelen menüden başvuru yap butonunu tıklamak.

‘Başvuru yap’ dedikten sonra gelen ekranda kimlik, adres vs. bilgileri kontrol edilir. Sınav yer bilgisi seçilir ve başvuru tamamlanır.

Ales Başvuru Ücreti Ne kadar? Hangi bankalara ödenecek?

Başvuru işlemi 9 Temmuz 17 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan 2019 ALES/2 ile ilgili; ALES başvuru ücreti ne kadar ve hangi bankalara ödenecek, diye merak edenler için; sınav başvuru ücreti 120 liradır.

Peki, sınava başvuru yapmak isteyenler ALES başvuru ücretini hangi bankalara ödeyecekler? ALES başvuru ücretleri; Akbank, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, şubeler, ATM’ler ve internet bankacılığından; İNG, TEB şube ve internet bankacılıklarından, Ziraat Bankası’nda internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan, Vakıf Katılım Bankası şube ve ATM’lerinden ödenecek.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *